![obrazek: [fot. Igor Wysocki] Zdjęcie ilustracyjne](http://www.umk.pl/wiadomosci/serwisy_wp/zdjecia/41948/srednie.jpg)
Opis projektu grantowego pt. „Ekonomiczna Analiza Libertariańskiego Systemu Prawnego” finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu OPUS 26 (nr umowy: 2023/51/B/HS5/01359)
Wraz z październikiem 2024 r. rozpocząłem realizację swego projektu grantowego pt. „Ekonomiczna Analiza Libertariańskiego Systemu Prawnego” finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu OPUS 26. Aspiracją mego projektu jest ekonomiczne badanie niektórych z instytucji, które libertarianie uznają za sprawiedliwe bez przesądzania ich efektywności w założeniu. Twierdzi się bowiem, że austro-libertariańska ekonomia dobrobytu (szczególnie w jej Rothbardowskiej wersji) przyjęła taką normatywnie nacechowaną koncepcję dobrowolnej wymiany, która z definicji rozstrzyga to, że tylko libertariańskie instytucje są ekonomicznie wydajne. W obecnym projekcie rozwijam neutralne narzędzie efektywności w sensie Marshalla. Przyjęcie tego narzędzia sprawia, że kwestia tego, czy instytucje, które wyłoniłyby się na wolnym rynku byłyby jednocześnie ekonomicznie efektywne jest kwestią otwartą. Projekt mój stawia śmiałe i nieoczywiste hipotezy. Na przykład, argumentuję, że przy wszystkim innym równym dozwolenie szantażu mogłoby zagwarantować ekonomiczną przewagę nad zakazaniem tegoż. Albo też staram się pokazać, że, ekonomicznie rzecz biorąc, istnieje pewna subtelność w ochronie własności intelektualnej. Wydaje się bowiem, że istnieją silniejsze ekonomiczne racje wspierające prawa autorskie niż patenty.
Warto też dodać, że realizacja projektu grantowego zakłada prezentowanie badań na licznych konferencjach o międzynarodowym zasięgu – m.in. Austrian Economics Meeting Europe (seria konferencji poświęconych austriackiej szkole ekonomii odbywających się w różnych miastach Europy); Libertarian Scholars Conference (Auburn, Alabama); Madrid Annual Conference on Austrian Economics etc.